Železnica
Kvar na dva sata zaustavio sve vozove u Nemačkoj
24.06.2026, 09:42
Železnički saobraćaj širom Nemačke vratio se u normalu u sredu ujutru nakon kvara digitalnog komunikacionog sistema. Transport je tokom noći potpuno stao na oko dva sata.
Sve linije su ponovo potpuno u funkciji, a regionalni i vozovi na duge relacije uglavnom idu prema redu vožnje, osim pojedinačnih kašnjenja, saopštile su Nemačke železnice (Deutsche Bahn DB).
Poremećaj je izazvao kvar u digitalnom radio-sistemu GSM-R (Global System for Mobile Communications - Railway).
Železnica je saopštila pretpostavku da je kvar izazvala planirana zamena tehničke komponente sistema.
"Sada prioritetno sprovodimo analizu kako bismo tačno utvrdili kako je to dovelo do poremećaja", rekao je Filip Nagl (Philipp), šef DB InfraGo.
Radio rbb je javio da su vlasti isključile mogućnost sabotaže i da pretpostavljaju da je uzrok kvara bilo pogrešno ažuriranje.
Vozovi su iznenada prestali da saobraćaju kasno u utorak, ostavljajući veliki broj putnika "zaglavljenim" širom zemlje.
Na šalterima stanica napravili su se dugi redovi. DB je saopštio da pogođenim putnicima obezbeđuje vaučere za taksi i hotel.
Kompanija je godinam u problemima zbog nepouzdanih usluga i zapuštene infrastrukture i sada je opet kritikuju.
Oliver Krišer (Krischer), ministar saobraćaja zapadne pokrajine Severna Rajna-Vestfalija, rekao je da ga je kvar ostavio "bez reči".
"Činjenica da je tehnički kvar zaustavio sav železnički saobraćaj u Nemačkoj predstavlja novi najniži nivo u već ionako lošem standardu usluge", rekao je Krišer za dpa.
Pad sistema je zaustavio i teretni saobraćaj.